Electricity Turkey Dergsi - 2017

Ersoy Pano Olarak Düşük Maliyetli Kaliteli Ürünler Sunuyoruz

ersoy pano (4)Elektrik pano üretiminde Türkiye ve dünya ortalamasının altında maliyetlere sahibiz. Üretimimizin % 95 dilinmiş sac ile otomatik kalıplarda en dar 10 mm sacdan 1250 mm genişliğe kadar firesiz hatasız seri olarak yapılmakta. Türkiye ve dünyadaki rekabetin de etkisiyle düşük maliyetli kaliteli ürünler sunuyoruz. Şeklinde açıklamalarda bulunan Ersoy Pano Genel Müdürü Sn. Kadir Ersoy’la yaptığımız söyleşide Electricity Turkey Dergisi olarak firma ve sektör hakkında görüşlerini sorduk.

 Ersoy Panonun kuruluşuna öncülük eden unsurlar nelerdir?

Firmalar kurucularına göre şekillenirler. Ersoy Pano da, insana ve çevreye saygılı, güvenliğe önem veren, sürekli öğrenmeyi kendine amaç edinmiş, çok çalışıp insanlığa hizmet etmeye inanan ve yeniliğe açık, müşteri ihtiyaçlarına çözüm üreten, AR-GE çalışmalarına önem veren, rakiplerini önemseyen, maliyeti düşürürken kaliteyi artıran kurumsal bir yapıya sahip şirkettir.

 Firmamız 1990 yılında kalite-fiyat-zaman-istikrar inancı ile bir aile şirketi olarak kuruldu. 2012 yılına kadar %90 standart ürünlerde üretim yaparak Türkiye’de bu segmentde öncü firma konumuna geldik. Türkiye piyasasında birçok ürünü piyasaya ilk biz sürerek markamızı haklı bir noktaya taşıdık. Zamanla bu alanda çok büyük kazanç olduğunu zanneden firmalar ürünlerimizi kopyalayarak piyasaya çıktı. Bu firmalar kalite yerine daha kalitesiz ve daha ucuz olmak için yarışarak hem tüketicinin hem de birbiriyle yanlış rekabet etmeleri yüzünden zarar gördüler. Oysa panoya ödenen ucuz bedel en az 50-100 yıl ömrü olan bir yapının önde görünen kalitesizliğini yansıttı.

 Hedefimiz, standart panoda Türkiye’de tesisatçıyı kaliteye alıştırmaktı, bu işin hayli zor olduğunu ve fedakârlık yapmak gerektiğini gördüm bunda da kısmen başarılı olabildik diyebilirim. Standart ürünlerde müşteriler toptancıyla birlikte olup kaliteye bakmadan ucuza yönelebiliyor ve % 60 + kaliteli ürünü değil %10 daha ucuz olan ürünü tercih edebiliyor. Biz de bu sebepten strateji değişikliğine gitmek zorunda kaldık.

ersoy pano (1) Strateji Değişikliğine Giderek Ne Tür Bir Değişiklik Yaptınız?

2014 yılından itibaren strateji değişikliği yaparak standart parçalardan oluşan özel tip sipariş ürünlerine yöneldik. Modüler 2 serisi dikili sistem panoların üretimine yatırım yaparak, elektro montaj yapan firmalarla çalışmaya önem verdik. Tamamen özel tasarımlı, katma değeri yüksek ürünlere yoğunlaştık. Birçok elektro montajcı firma uyguladığımız değişimi hala fark etmemiş olabilir, fark eden partnerlerimiz ürünlerimizden ve hizmetimizden oldukça memnunlar. Özellikle atölye ortamında çalışan teknik personel, ürünlerimizin hatasız olmasını, montaj kolaylığı ve yaralanmayı önleyen tasarımımızı çok beğenmektedir.  27 yıllık tecrübeyle güvenlikçi anlayışla montaj esnasında yaralanmaları en aza indirecek radüslu köşeler, düşük maliyet ve hatasız üretim için kalıp yatırımına önem verdik. Üretimin her kademesinde, tasarım programından, CNC makine ve tecrübeli teknik personele kadar bir bütün olarak düşünüp ona göre teknolojik alt yapı yatırımlarımızı yeniledik.

 Kalite ve Belge Hakkında Neler Söylemek İstersiniz?

1997 yılında ISO 9002 kalite yönetim sistem belgesini alarak Türkiye’de ilk alan kuruluşlar arasına girdik. İzlenebilir olmak bizim için önemi büyük olup 20 yıldır sistemli olmaya daima özen gösterdik. Bugün kalite yönetim sistemi, ürün kalite, iş sağlığı, çevre yönetimi ve Avrupa uygunluk gibi ihtiyaç olan tüm belgelere sahibiz. 5 s kuralı ile kaliteli düzenli bir çalışma ortamı ve Kaizen kuralına göre sürekli gelişim, sürekli yenilik diyen ve buna inanan bir kültüre sahibiz. Düzenli ve sistemli çalışarak gelişme için hataların kök nedenlerine inerek olmazsa olmazımız Düzeltici önleyici faaliyetler yapıyoruz.

ersoy pano (3) Ar-Ge Çalışmalarında Ne Tür Uygulamalar Yapmaktasınız?

Birçok özelliği bir arada barındıran piyasanın en rekabetçi panosu Modüler 2 pano modelimiz amiral gemimiz olma özelliği taşıyor. Duvar tipi ve sıva üstü panolarımızı en az kaynakla IP’si en yüksek koruma sağlayacak şekilde tasarladık. Kaynaktan dolayı deforme ve çarpılma olmayan tip pano ürettik. Sıva altı panolarımızı, kenarlarını 5 bükümlü yaparak duvara sıkıştırıp dondurulduktan sonra ezilmeyecek şekilde tasarladık. Bu tür çalışmalarımızda partnerlerimizin katkısı bizim için çok önemli olup gelişmemize birçok yönden katkıda bulunuyorlar. Özellikle elektro montaj teknik personellerine ve ürünlerimizin gelişimine destek veren partnerlerimize teşekkürü bir borç biliyoruz. Bazen gelişim sayılacak öneriler uzun sürebiliyor bunun nedeni deneme, üretim süreci, stoktaki eski tamamlayıcı ürünlerin tükenmesi gibi sebeplerle oluyor. Partnerlerimizin anlayışına sığınarak tarafımıza bildirilen tüm öneri ve istekler en üst düzeyde değerlendirilmektedir.

 Kaliteli ürünü, düşük maliyetle üretmenin en önemli yolu sürekli arayış içinde olmaktır. AR-GE çalışmalarımızla tasarımda değişikliğe giderek, işçiliklerde ciddi tasarruf sağladık, CNC dürücü sistemi ve onu besleyen otomatik kalıpların geliştirilmesiyle ürünlerimizde kaliteyi artırırken maliyetlerimizi aşağı çektik.

 Yatırım yaparken şu hataya düşmemeye dikkat ettik. Üretimde günün koşulu neyi getirdiyse ona yöneldik. Kapasite ve donanıma dikkat ederken fiyat odaklı düşünmedik böylece düşük verimli % 15 paya sahip pano bölümleri üretimi yapacak makine yerine % 70 paya sahip bölümleri üretecek yüksek verimli makine yatırımı yaptık. Böylece maliyeti düşük, hatasız ve firesiz üretime sahip olduk. Çalışanlarınızın az yorulup hatasız üretim yapması her şeyden önce çalışanınızı da mutlu etti.

 Üretimini Yaptığınız Ürünlerinizin Kullanım Alanları Nereleridir?

Farklı birçok alanda pano üretimi yapıyoruz. Ağırlıklı olarak Alçak Gerilim ve Orta Gerilim panolarında tüm talepleri karşılamaktayız. Özel imalatını yaptığımız ürünlerden farklı olarak Fabrika – Konut – Gemi – Avm – Açık Saha – Telekom – Gaz Dağıtımı –  Kendine özel elektronik kutular ile makinalar için kendine has ölçülerde ve özelliklerde Mobesa Kamera Panoları üretimi yapmaktayız. Gemi konsolu, bilgisayar ve server panoları ile paslanmaz tünel panoları gibi çok farklı alanlarda ürünlerimizin üretimi ve kullanımı alanında büyük tecrübeler kazandık.

 ersoy pano (2)Ürünlerinizle İlgili Rekabet Açısından Farklılıklarınız Nelerdir?

Firma olarak elektrik pano üretiminde Türkiye ve dünya ortalamasının altında maliyetlere sahibiz. Üretimimizin % 95 dilinmiş sac ile otomatik kalıplarda en dar 10 mm sacdan 1250 mm genişliğe kadar firesiz hatasız seri olarak üretebilmekteyiz.

Türkiye ve dünyadaki rekabetin de etkisiyle düşük maliyetli kaliteli ürünler sunuyoruz. Türk pano sektörünün pilot olarak devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Dünyada bu alanda söz sahibi olan Almanya-İtalya-İspanya gibi ülkelerin yanına Türkiye de ülke olarak sektör firmalarına sağlanacak devlet desteği ve teşviklerle önemli bir yere gelebilir.

 Ürünlerinizde Kullanılan Malzemenin Önemi Nedir?

Esnek tasarımlarımız sayesinde, size özel taleplerinizi rahatlıkla karşılamaya hazırız. Ürünlerimizde, ana kalem %100 DIN EN 10346 Dx51 070 gr galvanizli sac kullanmaktayız. 304/316 kalite paslanmaz sacdan, daldırma galvanizli ve alüminyumdan istenilen ölçü ve özellikte pano taleplerinizi karşılayabiliriz. Galvanizli sac üzerine boya yapıyoruz çok az kaynak tekniği kullanıyoruz yanan kaynak bölgesine polizing astar atıp ikinci kez fırınlıyoruz. Kaliteli boya, kilit menteşe cıvata kullanıyoruz. Uzun vadeli düşünüp ona göre üretim yapıyoruz rekabet için kaliteden ödün vermiyoruz bazen bu tür talepler olabiliyor biz ileride doğacak korozyon taşım sismik mukavemet gibi sorunlar karşısında kimse uygun fiyata aldım ondan oldu demeyecek. Üreticiye hata bulacaktır bu tür sonuçlar son kullanıcı için markaya bakacak hatalı görülen yine üretici marka olacak.  Teknik altyapıya sahip ve üretimin tüm aşamalarını bilen satış kadromuz ile AutoCAD/ Solidworks gibi programlarla ölçülendirip, teknik çizim ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

 Firmanızın İhracatla ilgili Düşünceleri nedir?

Son yıllarda uluslararası yurt dışı fuarlarına katılıyor ve ihracata önem veriyoruz. Avrupa, Amerika ve Ortadoğu’ya ve birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. Hedefimiz daha çok yurtdışına açılmaktır. Yurtdışı ve Yurtiçi satışlarıyla ilgili özellikle Marmara Bölgesi ve Türkiye Geneli başta olmak üzere dünyanın her noktasından gelecek taleplere cevap verecek alt yapıya sahibiz.

 ersoy panoFabrikanın Bulunduğu Konum Ve Sevkiyat Hakkında Neler Söylersiniz?

Türkiye endüstri merkezi Gebze-Kocaeli bölgesinde 30.000 m² açık, 5000 m² kapalı alanda nizami sistemli üretim yapıyoruz. Uzun vadeli plan çerçevesinde bulunduğumuz tesisimiz ileride firma üretimi artıp yeni ilave tesise ihtiyaç oldukça 30.000 m2 yerin genişlemeye uygun olarak seçilmesi ve yine yurtiçi ve yurtdışı sevkiyat açısından Kocaeli körfez limanlarına yakın oluşumuz büyük avantaj sağlamakta. Türkiye’nin endüstri olarak en gelişmiş bölgesinde bulunmaktayız. 3 köprü yol inşaatı kavşak noktasında İstanbul İzmir Ankara gibi illere en rahat ulaşılacak noktadayız çevreye verdiğimiz önemle yeşil ve doğal ortamdayız. İstanbul ve çevre illere kendi araçlarımızla sevkiyat yapabiliyoruz. Yurtiçindeki firmaların siparişlerini kendi nakliyecilerine teslim ediyoruz.

 Yurtdışı nakliye maliyetlerinin bilincinde olarak yüklemelerde müşterimizin çıkarına en uygun nakliyat firmasıyla gönderecek şeklinde araştırma yapıyoruz. Yurtdışı müşterilerimize, sipariş miktarı, paketleme ve sevkiyat konularında nakliyeyi en düşük maliyetle ve hasar almayacak şekilde karşılıklı iletişim halinde olarak sevkiyat sağlamaktayız.

 ersoy pano factory (Large)Müşteri Sipariş ve Teknik Destek Konusunda Ne Tür Hizmet Vermektesiniz?

Firmamız, müşterilerimizin talep ve isteklerine en hızlı şekilde cevap vermek için 7/24 her türlü elektronik iletişim aracından bize ulaşabilirler. Hatasız ürün sipariş alımı ve teslimi için bu konuda eğitimli yetişmiş bilgili satış sorumluları müşterilerimize hizmet vermektedir. Müşterilerimiz karşılarında tecrübe kazanmış satış temsilcimiz ile hatalı siparişi büyük ölçüde önlemekte beraberinde müşteri memnuniyetini de getirmektedir.

 Şeklinde açıklamalarda bulunan Ersoy Pano Genel Müdürü Sn. Kadir Ersoy’a bu söyleşi için Electricity Turkey olarak teşekkür ederiz.

 

 

Kaynak : http://www.electricityturkey.com/ersoy-pano-olarak-dusuk-maliyetli-kaliteli-urunler-sunuyoruz/

 
 
Ana Sayfa   |  Kurumsal   |  Ürünler   |  Fiyat Listesi   |  Sertifikalar   |  Haberler   |  İ.K   |  İletişim
+ 90 262 729 32 00 - 01
Tel : + 90 262 729 32 00 - 01    /  Fax : +90 262 729 32 05